Online kurzy : Opylaření (online školení péče o včely)Logo Kyselové a přáteléwww.kyselove.cz
Online kurz

Opylaření

Úroveň: Kategorie:
Obsah kurzu
3 hodiny videolekcí
Celým video kurzem vás provede Václav Smolík, tvůrce způsobu péče o včely, který nazval Opylaření.
1200 Kč

V tomto video kurzu vám Václav Smolík představí kompletní, jednoduchý, etický a bezpečný způsob péče o včely, jenž nazval Opylaření. Václav ke včelám přistupuje s úctou, a proto nepoužívá pesticidy ani jiné chemikálie pro tzv. "léčení", ale včely ozdravuje ručními postupy, které zabraňují množení škůdců v úle. Vše vychází z tisícileté tradice brtnictví a historicky doložených postupů, ale i dnešních moderních studií, které účinnost metody založené na ručním ozdravení včel potvrzují. 

Kurz je kompletní, je v něm tedy vše, co budete potřebovat vědět, abyste se mohli stát opylařem.

Pro koho je kurz určen?

Kurz je určen po všechny, kdo se chtějí zbavit chemikálií v úle. Je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak pro zkušené včelaře, kteří chtějí přístup ke včelám změnit. Kurz může sloužit i jako vzdělávací materiál, a to jak pro školní, tak domácí vzdělávání.

Kam se hodí opylařské úly postavit?

Velmi vhodné je umístit úly do zahrad a sadů, kde můžou zásadně zvýšit úrodu především ovocných stromů a keřů, mandloní, některé zeleniny (dýně, okurky, cukety, ...) a semen (slunečnice, len, ...).

Jak probíhá výuka?

Čekají na vás celkem 3 hodiny názorných video-lekcí natáčených převážně v terénu. Dále se můžete těšit na spoustu kvízů, kde si své znalosti můžete prověřit.

Po zakoupení budete mít ke kurzu trvalý přístup a můžete se k němu vracet za rok, za dva i za deset let. Pokud by se vám kurz nelíbil, můžete jej do 14 dnů od zakoupení vrátit a všechny peníze vám zašleme zpět.

Abyste měli jasnější představu, co v kurzu bude, můžete se podívat na jeho kompletní obsah:

1. LEKCE: Úvod do opylaření

V této lekci se seznámíte se zásady opylaření, které jasně určují způsob, jakým se ke včelám budeme chovat. Je to především jednoduše, eticky, bez použití chemických prostředků. Včely jsou ubytovány na takových místech a v takových úlech, které je budou podporovat. Například jedna ze zásad opylaření je stavět úly roztroušeně, abychom předešli případnému rychlému množení chorob a také je tento způsob osídlení prostoru pro včely přirozenější.

Co je to opylaření
Zásady opylaření
O včely medonosné je nutné se starat
Ke včelám přistupujeme eticky s úctou a láskou
Opylař včely nevlastní
Opylařské úly jsou malé
Opylařské úly se staví roztroušeně
Včely ozdravujeme ručně, bez chemikálií
Med bereme v případě nadbytku
Do úlu nic nepřidáváme

2. LEKCE: Nástroje

K opylaření není třeba mnoho nástrojů. Klíčový je opylařský úl, který si řádně představíme a ukážeme všechny jeho části. Někdo si tento úl rád sám vyrobí, proto přikládáme plánek, případně je možné jej zakoupit. Další pomůcky jsou běžně k dostání v obchodech, k nalezení v přírodě a tzv. košnicový nůž je možné si nechat vyrobit u kováře či opět kutit doma podle přiloženého plánku. 

Košnice
Dřevěná košnice
Střecha
Nohy
Bedna
Strůpek
Deka
Loučky
Uzavření úlu
Nástroje
Klobouk
Dýmák
Zapalovač
Hřebíčkový olej
Košťátko
Malířská špachtlička
Košnicový nůž
Srp
Koš na odchytávání roje
Jak pracovat s dýmákem

3. LEKCE: Představení včelí rodiny

V této lekci vám Václav ukáže, jak to vypadá v opylařském úlu, kde včely staví na tzv. divoké plásty a jsou zde přítomni i trubci, kteří se nechávají se včelami žít. Uvidíte základní pracovní postup otevření a zavření úlu, práci s plásty, ometání včel a budete přesně vědět, kde se na plástu množí choroby.

Otevření úlu
Vyndáme plásty
Divoký plást
Med a sladina
Pyl
Včelí plod
Trubčí plod
Matečník
Místo kde se množí choroby
Včelí rodina
Včela
Královna
Trubec
Uzavření úlu

4. LEKCE: Ruční ozdravení včel

Přirozeným prostředím pro včely by teoreticky mohl být starý vlhký prales, plný dutých stromů, kde by se včely mohly uchytit. Dokud ho nebudeme mít, budeme se muset o včely starat, jinak to dopadne vždycky špatně, ve včelím úlu se rozmnoží choroby a včely zahynou. V nejlepším případě se o včely staráme tak, že zcela zamezíme samotnému množení chorob. V této lekci vám představíme jednoduchou, rychlou a účinnou metodu, která bezpečně zabrání množní chorob v úle, a to bez použití pesticidů a dalších chemikálií.

Slovo úvodem
Kdy ozdravit včely
Otevření a příprava úlu
Sundáme střechu a strůpek
Lehce zakouříme včely
Sundáme deku
Vyndáme plásty ven
Postup ručního ozdravení
1. Krok
2. Krok
3. Krok
4. Krok
5. Krok
Úl zavřeme
6. Krok

5. LEKCE: Jak množit a získat včely

V této lekci se dozvíte, jaké existují způsoby získání a množení včel, a které z nich jsou a které nejsou vhodné pro koncept opylaření. Důležité je dívat se na to, kde skončí případné choroby a jak je při množení odstranit.

Slovo úvodem
Kdy množit včely
Jaké včely jsou vhodné pro množení?
Roj
Umělý roj
Smetenec
Oddělek
Divoce žijící včely

6. LEKCE: Umělý roj (množení včel)

V této části kurzu se dozvíte jak vytvořit takzvaný "umělý roj". Je to metoda množení včel, ve které se do rozmnožené včelí rodiny nepřenáší choroby a také není nutné kupovat matky. Je to metoda, která napodobuje přirozený způsob množení včel - rojení.

Úl A otevřeme
1. Krok
2. Krok
3. Krok
4. Krok
Co když královna v úlu B není?

7. LEKCE: Krmení

Čím krmit
Med
Cukerný roztok
Medocukrové těsto
Apifonda
Kdy krmit
Jak krmit
Příprava cukerného roztoku
Pravidla krmení
Do deky vystřihneme díru
Krmení z prosakovací lahve
Krmení keramickým krmítkem

8. LEKCE: Vosk, med, pyl, propolis

V této lekci se dozvíte kdy je vhodné včelám brát jejich produkty z úlu a jak přesně to udělat. Asi už víte, že opylaření je koncept, kde se upřednostňuje citlivý způsob před radikálním řešením (např. v podobě použití pesticidů nebo odstraňování trubců). Tím pádem je také ale sníženo množství medu, které si můžete z úlu vzít. Počítejte, že z jednoho opylařského úlu můžete mít až 5 Kg medu ročně. Tato metoda tedy není vhodná pro prodej medu nebo jeho přílišnou spotřebu. Na druhou stranu není třeba medometu a k získání všech produktů od včel vám budou stačit běžné kuchyňské potřeby.

Kdy včelám brát ...
Vosk
Med
Pyl
Propolis

9. LEKCE: Rok opylaře

Co dělá opylař během celého roku?
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen až leden

10. LEKCE: Otázky a odpovědi

Legislativa
Za jak dlouho se naučím opylařit?
Uletěly my včely
Veterinární správa
Léčíš včely?
Budoucnost vztahu včel a člověka
Je možné nechat včely ladem?
Je dobré když do včel prší?
Kdo Tě to opylaření naučil?
Proč se musí včely dokrmovat?
Vodku pa ty seš?

 

 

1200 Kč
Nahoru