Živé akce : Naše biozahradaLogo Kyselové a přáteléwww.kyselove.cz

Používáme cookies.

Pro lepší funkčnost našich stránek, analýzu návštěvnosti a personifikaci reklam používáme technologii cookies. Kliknutím na tlačítko rozumím souhlasíte s jejich používáním.

Rozumím
Živá akce

Naše biozahrada

Úroveň: Kategorie:
Základní informace
Termín

Prodloužený víkend - 5 dnů
Od středy 27. března
2019, 17:00
Do neděle 31. března 2019 do 14:00

Místo

Centrum Wonder Full Life
Horní 57, Teplice nad Metuji (mapa)

Lektor

Adéla Hrubá (hlavní lektor)
Bob Carr (spec. metody pěstování)
Kateřina Kyselová (lekce vaření)
Jan Kysela (organizátor)

Platba
Počet osob
kurzovné
7000 Kč

V dnešní době si můžeme koupit snad všechno. Ale co se koupit nedá? Mimo lásky, štěstí a zdraví třeba také zelenina, která je čerstvě utržená z vaší zahrady.  Pěstitelské dovednosti se tradičně předávaly z generace na generaci. Dnes se však tento koloběh ve většině rodin přerušil.

Tento kurz je zde pro všechny, kdo chtějí úspěšně pěstovat na své zahradě kvalitní potraviny, ale zatím neví jak, nebo nemají výsledky dle svých představ. Na tomto kurzu se naučíte vše od návrhu zahrady až po sklizeň. Kurzem vás provede přední česká lektorka přírodního pěstitelství: Adéla Hrubá. Je z rodiny, kde se koloběh dovedností nepřerušil, a ještě k těmto tradičním postupům přidala mnohé z moderních metod pěstování (biozemědělství, permakultura a další).

 

Co se naučíte?

Na tomto kurzu se naučíte vše, co potřebujete vědět k založení biozahrady nebo vylepšení zahrady stávající, aby v ní jednotlivé prvky tvořily harmonický celek a byly schopné dlouhodobě zajišťovat hojnost vysoce kvalitních a zdravých potravin.

Kurz bude zaměřen především na návrh zahrady a pěstování zeleniny, nezapomeneme ale ani na ovoce, ořechy, koření a bylinky

Návrh zahrady

Naučíme vás rozvrhnout vaši zahradu. Budete vědět, které prvky by zahrada měla obsahovat, a jak je vzájemně propojit, aby tvořily funkční celek.

Klíčové bude také najít na svém pozemku pro každý prvek to nejvhodnější místo, abyste využili stávající zdroje a ušetřili si vlastní práci. 

Chytré zavlažování

Zažíváme období velkého sucha, a proto je výhodné znát postupy, které zabrání vypařování vody z půdy. Dozvíte se také, jak efektivně zavlažovat. 

Jak na kvalitní půdu

Dobrá půda dokáže zadržet velké množství vody a je také základem přirozené ochrany proti chorobám. V posledních desítkách let ztratily rostlinné potraviny významné množství minerálních látek. Bohužel i ty pěstované ekologicky. Zaměříme se na to, jak cíleně vypěstovat rostliny, které budou na minerální látky bohaté. Dosáhneme toho tím, že je budeme pěstovat na půdě bohaté jak na minerály, tak půdní mikroorganismy a živočichy.

Dobrá půda je základ přirozené ochrany proti chorobám

Základem pro dobrou imunitu rostlin je kvalita půdy a vhodné místo růstu. Pokud se však i přesto stane, že rostlinu napadne nějaká choroba nebo škůdce, můžeme použít mnoho přírodních technik, postřiků a způsobů, jak vše napravit, a rostlinám zajistit přirozenou ochranu. Bude řeč i o ochraně proti výkyvům počasí.

Jak pěstovat zeleninu, luštěniny, ovoce, keře i obiloviny

Naučíte se, které tradiční i méně známé druhy jedlých rostlin pěstovat, jak je sklízet a uchovávat, abyste si zajistili hojnost potravin po celý rok

Probereme všechny druhy zeleniny (listovou, kořenovou, plodovou, košťálovou, cibulovou), luštěniny i obiloviny a jejich základní nároky na pěstování od výsevu přes ošetřování v průběhu roku až po sklizeň a získávání vlastního osiva. Zasadíme společně i několik ovocných stromů a keřů a bude řeč i o pěstování bylinek a ořechů. Prostě a jednoduše se naučíte vytvořit vlastní jedlou zahradu.

Bezorebné způsoby

Naučíte se pěstovat bezorebným způsobem a zakládat záhony mnoha různými způsoby (tradiční, zvýšené a vysoké záhony, čtverečkové zahrádky, instantní záhony, synergistický způsob pěstování atd.) a vyberete si ten, který je pro vás a váš pozemek nejvhodnější.

 

Děti v permakultuře

Adéla se aktivně podílí na mezinárodním projektu Děti v permakultuře / Children in permaculture, a proto i na tomto kurzu bude řeč o tom jak to udělat, abyste své děti zábavně zapojili do práce na zahradě. Samozřejmě, děti jsou také na kurzu vítáni. Bude pro ně zajištěn program.

Jak probíhá výuka?

Každá teoretická část bude vždy propojená s řadou praktických cvičení, abyste si nově nabyté informace náležitě osvojili.

Praktické lekce v terénu

Přímo na místě konání kurzu vytvoříme malou biozahrádku, která bude obsahovat vyvýšený záhon osázený smíšenou kulturou, společenstvo stromu a volně rostoucí pás ovocných keřů. Je proto nutné vybavit se dostatečně teplým oblečením na praktické lekce venku.

Kde bude kurz probíhat?

Kurz se odehraje v krásné přírodě teplicko adršpašských skal v Centru Wonder Full Life.
Adresa: Horní 57, Teplice nad Metuji 549 57 (zobrazit na mapě).

Ubytování je na 2 - 4 lůžkových pokojích. Centrum je vybudováno z přírodních materiálů: hliněné omítky, dřevěné podlahy bez chemických nátěrů.

Po dohodě je možné si pobyt o několik dní prodloužit (můžete přijet dříve, nebo odjet později). Místní příroda je opravdu krásná. Pokud máte zájem kontaktujte Vendulu Carr na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo 608 201 622.

Centrum Wonder Full Life

Kolem centra je příjemné zázemí, permakulturní zahrada, dětské hřiště i krásná příroda.

Centrum Wonderfull Life

Ceny a registrace

Přihlásit se na tento kurz můžete vpravo nahoře vedle úvodního obrázku, tam najdete registrační formulář. Případně můžete napsat na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo zavolat na 499 599 524, kde Vás také registrujeme a podáme i bližší informace.

Rozpis služeb a cen

Plná penze 1 600 Kč
Ubytování na pokoji 1 600 Kč
Kurzovné 4 800 Kč
Cena celkem 8 000 Kč

V případě přihlášení do konce ledna je cena 7 000 Kč.

V případě přihlášení do konce února je cena 7 500 Kč.

Přihlášky v březnu jsou za cenu 8 000 Kč.

Pomocníci

Kurzu se můžete zúčastnit i jako pomocník za cenu 6 000 Kč, v tom případě nás předem kontaktujte.

Rozložení do dvou plateb

Pro úspěšnou registraci stačí uhradit nevratnou zálohu 2 500 Kč a zbytek doplatit před zahájením kurzu, nebo až na místě.

Děti a doprovod

DoprovodPo domluvě je možné vzít s sebou své dítě, nebo doprovod za cenu 5.000 Kč.

Zajistíme jim ubytování a plnou penzi. Děti budete mít na vlastní odpovědnost a nesmí narušovat průběh programu (ale pravděpodobně si budou hrát s našimi dětmi Usmívající se). Zavolejte nám pro bližší informace, pokud vás s dětmi bude více, pokusíme se zajistit vhodný dětský program.

Nahoru