Ovesná kaše s rozinkami - Zdravý receptLogo Kyselové a přáteléwww.kyselove.cz

Ovesná kaše s rozinkami

Ovesná kaše s rozinkami
Tento recept je volně šířitelný, budeme rádi, když potěší i Vaše přátele
.
.
poslat emailem
vložit na stránky
tisk

Krémové a jemně sladké pohlazení. Něco pro ta rána, kdy vás prostě zelenina ne, neláká...

Hrachový lusk

SUROVINY

 • cca 2 šálky celozrnného ovsa, který navločkujeme (cca 3 šálku vloček)
 • cca 6 šálků vody
 • hrst rozinek
 • 1/2 šálku mandlí
 • rostlinné mléko dle chuti - ovesné, rýžové nebo třeba domácí mandlové
 • 1-2 jablka (nemusí být, někdo to rád s nimi a někdo bez)
 • rýžový nebo ječmenný slad, pokud používáme domácí mandlové mléko
 • mořská sůl
Dáme Vám vědět, až přidáme další recepty
Hrnec

RECEPT

 1. Ovesné vločky dáme do studené vody, přivedeme k varu, jemně osolíme špetičkou soli, stáhneme plamen a pomalu vaříme cca 30 minut. (Kupované vločky stačí vařit cca 15-20 minut.)
 2. Mezitím oblanšírujeme a oloupeme mandle a část odebereme a nasekáme na plátky na ozdobu. Ze zbytku můžeme udělat čerstvé mandlové mléko.
 3. Do uvařené kaše vmícháme v závěru mandlové mléko a rýžový slad anebo kupované obilné mléko (k němu už většinou slad nepotřebujeme, je fermentované a tedy sladké až až).
 4. Servírujeme ozdobené nakrájeným jablkem, posypané rozinkami a nasekanými mandlemi, klidně můžeme ještě i na talíři přelít mlékem.

Video v kurzuObiloviny Vločky Video v kurzuObilovinyPříprava kaší z vloček Video v kurzuDezerty Mandlové mléko Video v kurzuObiloviny Oves

ÚČINKY NA ZDRAVÍ

Nutriční složení: Tato kaše je nabitá především složitými sacharidy v ovsu. Bude nám dodávat dlohotrvající pomalou energii, která by měla také pomalu klesat. Pokud si ji s námi dáte ve svátečnější variantě - s nakonec vmíchaným rostlinným mlékem - dostane se vám tak i rychlejších sacharidů - např. ovesný nebo rýžový nápoj, který je jemně nafermentovaný obsahuje i jednodušší formu sacharidů. Pokud si na kaši chcete přidat i trochu sladu - např. ječmenného nebo rýžového, najdeme v něm spoustu živých enzymů, které nám pomohou kaši strávit. Rozinky a mandle jsou velmi bohatým zdrojem mnoha minerálů (především draslík a vápník). Pokud bychom hledali dostatek bílkovin, budeme neúspěšní, proto je tato kaše vhodná především ke snídani, kdy potřebujeme nastartovat metabolismus. Vitamíny a antioxidanty v této podobě kaše na sladko nejsou zastoupeny v hojné míře, to ale doženeme na oběd a večeři především různě připravenou zeleninou.

Energie: I přes to, že se jedná o sladký chod, není tato kaše příliš uvolňující, a to především proto, že nepoužíváme žádná silně uvolňující sladidla jako obilné a ovocné sirupy nebo cukr a med. Její výsledná energie je mírně uvolňující, proto se hodí vždy, když potřebujeme trochu odlehčit.

Kyseliny a zásady: Výsledkem by mohl být mírně kyselinotvorný pokrm, jak už v důsledku ne příliš šťastné kombinace obilovin a ovoce, tak nepřítomnosti zásadotvorných činitelů. Ideální je kombinovat tuto kaši s dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu a radostnou myslí (to jsou oba zásadotvorné faktory).

Radio-vitalita: Jedná je o pokrm vrcholný, protože používáme pouze živé potraviny. Výjimkou můžou být mandle, protože se standardně konzervují ozařováním.

Kuchařka

ÚPRAVY A VARIACE

 • Místo ovsa lze použít rýži, jáhly, můžeme přidat i amarant, nebo pro pestrost quinou.
 • S ovocem můžeme vytvořit velkou pestrost a použít prakticky jakékoliv sladké ovoce, které je lokální a ve své sezoně, nebo sušené (hrušky, moruše, švestky, třešně, jahody, borůvky ...).
 • Kdo nemá čas, může místo mandlového mléka a sladu použít mléko ovesné, nebo špaldové, které lze zakoupit ve zdravých výživách. Díky fermentaci je přirozeně sladké a nemusíme už používat slad.
 • Místo mandlí můžeme samozřejmě použít celou řadu lehce oblanšírovaných nebo opražených semínek a ořechů. Je lepší upřednostňovat ty z našeho klimatického pásma (slunečnicová, dýňová, sezamová (i ten tmavý sezam), konopná semínka, vlašské a lískové ořechy,...).
 • Do kaše lze přidat i různé koření jako skořice, hřebíček, ...

Zaslat dotaz nebo komentář

Odeslat dotaz nebo komentář jako host

0
Omezení rozříšření Povolené koncovky souborů: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip, docx, xlsx, rtf 0 / 3
Komentáře | Přidej vlastní
 • Žádné komentáře nenalezeny
Nahoru