Brokolicová s čerstvým sezamovým mlékem - Zdravý receptLogo Kyselové a přáteléwww.kyselove.cz

Brokolicová s čerstvým sezamovým mlékem

Brokolicová s čerstvým sezamovým mlékem
Tento recept je volně šířitelný, budeme rádi, když potěší i Vaše přátele
.
.
poslat emailem
vložit na stránky
tisk

Není mléko jako mléko. Čerstvě pomletá sezamová semínka v miso polévce zaženou i tu nejskrytější chuť na mléčné produkty svou bohatou chutí, cenným složením a svým "ááách" efektem... Zkrátka se napijete a budete si myslet, že jste v ráji.

Hrachový lusk

SUROVINY

 • 4 misky vody
 • kousek řasy wakame
 • cca 4 lžičky rýžového nebo ječmenného misa - či jejich kombinace
 • brokolice dle chuti - zkrátka pro 4 osoby - i se stonkem, případně můžeme použít i listy, pokud máme
 • cca 1/2 šálku lehce opraženého sezamového semínka - ideálně čerstvě opraženého, jelikož za tepla se lépe mele
 • špetka mořské soli
Dáme Vám vědět, až přidáme další recepty
captcha 
Hrnec

RECEPT

 1. Dáme vařit vodu s řasou wakame.
 2. Připravíme si brokolici - rozdělíme ji na jednotlivé kytičky/stromečky a stonek odkrojíme, oloupeme a nakrájíme na tenké plátky.
 3. Opražený sezam umeleme úplně na jemno, vlastně skoro až na tahini - sezamovou pastu - v třecí misce suribachi.
 4. Wakame vývar osolíme špetkou soli a vhodíme do něj kytičky z brokolice - najednou jen tolik, aby polévka stále vřela.
 5. Takto brokolici blanšírujeme cca 2 minuty, poté prudce zchladíme ve studené vodě a dáme stranou do misky.
 6. Do polévky přidáme stonek brokolice, necháme ho vařit cca 5 minut, poté odebereme trochu tekutiny z polévky, vložíme ji do suribachi k umletému sezamu, přidáme miso, společně promícháme a necháme miso rozpustit a nalijeme do polévky.
 7. Miso necháme v polévce prohřát pod bodem varu cca 2 minuty, poté polévku servírujeme do misek a každému do ní dáme jasně zelené brokolicové kytičky.
Hrnec

ÚČINKY NA ZDRAVÍ

Energie: Brokolice je jemně uvolňující zelenina. Sezamová semínka jsou opražená, proto je jejich energie posunuta směrem k jangu, a spíše než uvolňujícím způsobem působí mírně jang. V kombinaci s misem zde máme velmi dobře vyváženou polévku s vyšším nábojem.

Vitalita: Používáme čerstvé sezamové mléko, které nese vitalitu, stejně tak jemně tepelně upravená brokolice. Proto má tato polévka dobrou úroveň vitality.

Kyseliny a zásady: Sezamové semínko je mírně zasadotvorné, ještě více je brokolice, ještě více je miso a nejvíce mořská řasa wakame. Proto ve výsledku získáme polévku, která je silně zásadotvorná.

Nutriční složení: Nejedná se rozhodně o nutričně chudou polévku. Máme zde čerstvou brokolici, kterou jen lehce blanšírujeme, a zachováme v ní tedy řadu vitamínů. Také je zde miso, které dodá spoustu enzymů a minerálů. Minerály velmi bohatě přináší i řasa wakame a sezamová semínka. Ta obsahují především spoustu vápníku a díky jemnému opražení se zbavíme i antinutričních látek, které by bránily vstřebání minerálů.

Zdravotní účinky: Vyvážená, vitální, zásadotvorná a přitom nutričně bohatá - to zní jako zázračný lék a i skutečnost je téměř taková. Není to polévka z řady čistících, protože obsahuje více tuků, ale řadíme ji do kategorie posilující a vitalizující polévky. Výtečná je pro každého, kdo se zrovna nechystá svou stravu programově odlehčit. Speciální účinky má pro kojící maminky, jelikož podporuje tvorbu mateřského mléka.

Kurzy zdravého vaření - OnLine

Zaslat dotaz nebo komentář

Odeslat dotaz nebo komentář jako host

0
Omezení rozříšření Povolené koncovky souborů: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip, docx, xlsx, rtf 0 / 3
Komentáře | Přidej vlastní
 • Žádné komentáře nenalezeny
Nahoru