Brokolicová s čerstvým sezamovým mlékem - Zdravý receptLogo Kyselové a přáteléwww.kyselove.cz

Brokolicová s čerstvým sezamovým mlékem

Brokolicová s čerstvým sezamovým mlékem
Tento recept je volně šířitelný, budeme rádi, když potěší i Vaše přátele
.
.
poslat emailem
vložit na stránky
tisk

Není mléko jako mléko. Čerstvě pomletá sezamová semínka v miso polévce zaženou i tu nejskrytější chuť na mléčné produkty svou bohatou chutí, cenným složením a svým "ááách" efektem... Zkrátka se napijete a budete si myslet, že jste v ráji.

Hrachový lusk

SUROVINY

 • 4 misky vody
 • kousek řasy wakame
 • cca 4 lžičky rýžového nebo ječmenného misa - či jejich kombinace
 • brokolice dle chuti - zkrátka pro 4 osoby - i se stonkem, případně můžeme použít i listy, pokud máme
 • cca 1/2 šálku lehce opraženého sezamového semínka - ideálně čerstvě opraženého, jelikož za tepla se lépe mele
 • špetka mořské soli
Dáme Vám vědět, až přidáme další recepty
Hrnec

RECEPT

 1. Dáme vařit vodu s řasou wakame.
 2. Připravíme si brokolici - rozdělíme ji na jednotlivé kytičky/stromečky a stonek odkrojíme, oloupeme a nakrájíme na tenké plátky.
 3. Opražený sezam umeleme úplně na jemno, vlastně skoro až na tahini - sezamovou pastu - v třecí misce suribachi.
 4. Wakame vývar osolíme špetkou soli a vhodíme do něj kytičky z brokolice - najednou jen tolik, aby polévka stále vřela.
 5. Takto brokolici blanšírujeme cca 2 minuty, poté prudce zchladíme ve studené vodě a dáme stranou do misky.
 6. Do polévky přidáme stonek brokolice, necháme ho vařit cca 5 minut, poté odebereme trochu tekutiny z polévky, vložíme ji do suribachi k umletému sezamu, přidáme miso, společně promícháme a necháme miso rozpustit a nalijeme do polévky.
 7. Miso necháme v polévce prohřát pod bodem varu cca 2 minuty, poté polévku servírujeme do misek a každému do ní dáme jasně zelené brokolicové kytičky.

ÚČINKY NA ZDRAVÍ

Energie: Brokolice je jemně uvolňující zelenina. Sezamová semínka jsou opražená, proto je jejich energie posunuta směrem k jangu, a spíše než uvolňujícím způsobem působí mírně jang. V kombinaci s misem zde máme velmi dobře vyváženou polévku s vyšším nábojem.

Vitalita: Používáme čerstvé sezamové mléko, které nese vitalitu, stejně tak jemně tepelně upravená brokolice. Proto má tato polévka dobrou úroveň vitality.

Kyseliny a zásady: Sezamové semínko je mírně zasadotvorné, ještě více je brokolice, ještě více je miso a nejvíce mořská řasa wakame. Proto ve výsledku získáme polévku, která je silně zásadotvorná.

Nutriční složení: Nejedná se rozhodně o nutričně chudou polévku. Máme zde čerstvou brokolici, kterou jen lehce blanšírujeme, a zachováme v ní tedy řadu vitamínů. Také je zde miso, které dodá spoustu enzymů a minerálů. Minerály velmi bohatě přináší i řasa wakame a sezamová semínka. Ta obsahují především spoustu vápníku a díky jemnému opražení se zbavíme i antinutričních látek, které by bránily vstřebání minerálů.

Zdravotní účinky: Vyvážená, vitální, zásadotvorná a přitom nutričně bohatá - to zní jako zázračný lék a i skutečnost je téměř taková. Není to polévka z řady čistících, protože obsahuje více tuků, ale řadíme ji do kategorie posilující a vitalizující polévky. Výtečná je pro každého, kdo se zrovna nechystá svou stravu programově odlehčit. Speciální účinky má pro kojící maminky, jelikož podporuje tvorbu mateřského mléka.

Zaslat dotaz nebo komentář

Odeslat dotaz nebo komentář jako host

0
Omezení rozříšření Povolené koncovky souborů: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip, docx, xlsx, rtf 0 / 3
Komentáře | Přidej vlastní
 • Žádné komentáře nenalezeny
Nahoru