Výsadba ovocných stromů - Online kurzLogo Kyselové a přáteléwww.kyselove.cz
Online kurz

Výsadba ovocných stromů

Úroveň: Kategorie:
Obsah kurzu
2 hodiny videolekcí
Kurz je složen z šesti video-lekcí o celkové délce 120 min. Vše jsme podrobně zdokumentovali.
Studijní materiály
V kurzu jsou ke stažení studijní materiály, které lze vytisknout.
Celkem 19 stran.
450 Kč

Zakoupením tohoto online kurzu k němu získáte trvalý přístup, časově neomezen a také možnost kurz vrátit do 14 dnů.

Co vás čeká?

Dominik Grohmann vás v tomto kurzu provede celým průběhem výsadby ovocných stromů. Cílem kurzu je naučit se vysadit stromy tak, aby se jich co nejvíce ujalo a přežilo a aby se zároveň dožily co nejvyššího věku a přitom plodily kvalitní ovoce. Naučíte se tedy výsadbu dobře naplánovat, vybrat vhodné stromy, v praktické části se dozvíte, jak stromy zasadit a jak se o ně po výsadbě postarat.

Mnoho ovocných stromů se může dožít desítky až stovky let. Zasadit ovocný strom správně je tedy práce, která by měla přinést ovoce nejen vám, ale i vašim dětem a dětem vašich dětí.

1. Lekce: Pozemek k výsadbě

V této lekci si probereme, jak naplánovat výsadbu stromů na malé i velké zahradě, v sadu či aleji. Budete umět provést zcela novou výsadbu nebo obnovit starší. Naučíte se vytvořit vhodné prostředí a tím předcházet chorobám bez nutnosti použití postřiků. Probereme i zajištění dobrého opylování. Podíváme se i na důležité legislativní podmínky, které musíme při výsadbě dodržovat.

Vítejte v kurzu
Záměr výsadby
Konkrétní lokalita a typ výsadby
Malá zahrada
Výběr odrůdy
Riziko chorob
Opylování
Ovocné keře
Založení nového sadu
Obnova sadu
Myslet na klimatickou změnu
Biodiverzita
Diverzita ovocných druhů
Umístění stromů
Kácení / torzifikace
Stromořadí / alej
Škůdci
Estetika
Vyvětvení
Vzdálenost od sousedního pozemku

2. Lekce: Výběr stromů

V druhé lekci se již podíváme na samotný výběr stromů pro výsadbu. Dominik vám poradí s výběrem podnože, druhu i odrůdy. Naučíte se vybírat z databáze mnoha stovek různých druhů jabloní, hrušní, slivoní, meruněk, třešní a višní. Budete je umět vybrat podle mnoha požadavků, jako nadmořská výška, chuť, zpracování, datum plodnosti, délka uskladnění atd. V kurzu se zaměříme ale i na další druhy jako mandloně, jeřabiny, ořešáky a broskvoně. Čekají vás i užitečné tabulky s výsadbovými spony (rozestupy mezi stromy) a přehledně shrnutými požadavky na stanoviště.

Volba podnože
Výsadbový spon
Legislativa
Výběr druhu
Výběr odrůdy
Požadavky na stanoviště
Chuť
Náchylnost k chorobám
Zpracování plodů
Práce s databází

3. Lekce: Materiál a nářadí k výsadbě

Nejhorší je zjistit při výsadbě, že vám chybí např. úvazky, nebo že po dvou letech po výsadbě jsou malé kůly a musíte je všechny vyměnit. Od toho je zde třetí lekce, kde si projdeme vše, co k výsadbě budete potřebovat - materiál pro výsadbu a také nářadí nutné pro její provedení.

Materiál pro výsadbu
Sazenice
Kůly
Ochrana proti okusu
Úvazky a další pomocný materiál
Nářadí

4. Lekce: Výsadba

V této lekcí se zjistíte jak přesně provést samotnou výsadbu. Naučíte se vykopat dostatečnou jámu, vytvořit výsadbovou mísu, vybudovat potřebnou ochranu proti zvěři, která se liší podle toho, zda strom chráníme před divokou zvěří, nebo bude růst ve výběhu ovcí, koz či skotu.

Kopání jámy
Zatloukání kůlu
Sázení
Úvazky
Ochrana proti zvěři
Vylepšovat půdu?
Zálivka při výsadbě
Výsadbová mísa
S ovcemi
S kozami / skotem

5. Lekce: Povýsadbová péče

Výsadbou naše práce nekončí, ještě je nutné zajistit kvalitní péči o strom po výsadbě, což se naučíte v této lekci. Vše jsme shrnuli do 4 jednoduchých bodů, ve kterých se naučíte mulčovat, kontrolovat kotvení a ochranu proti zvěři i správně zalévat. Čtvrtý bod povýsadbové péče je výchovný řez, ten již není součástí tohoto kurzu, můžete se ho však naučit v online kurzu Výchovný řez ovocných stromů.

4 Body povýsadbové péče
1. Bod: Mulčování a péče o půdu
Varianty
Mulčování v praxi
Problém s hlodavci
Čím mulčovat
2. Bod: Kontrola kotvení a ochrany proti zvěři
3. Bod: Zálivka
4. Bod: Výchovný řez
Ukončení povýsadbové péče

6. Lekce: Příklady špatné praxe

Pokud vysazujeme ovocný strom, pravděpodobně chceme, aby se ujal a jednoho dne z něj byl statný plodný jedinec. Dominik nám v závěrečné lekci tohoto kurzu ukáže příklady špatně provedené výsadby či povýsadbové péče, což vede ke zmaření celého našeho snažení.

Nekvalitní výsadba
450 Kč
Nahoru