Řez dospělých ovocných stromů - Online kurzLogo Kyselové a přáteléwww.kyselove.cz
Online kurz

Řez dospělých stromů

Úroveň: Kategorie:
Obsah kurzu
3 hod 56 min videolekcí
Kurz je složen z devíti video-lekcí, které vás postupně naučí jak pečovat o dospělé ovocné stromy.
Studijní materiály
V kurzu jsou ke stažení studijní materiály, které lze vytisknout.
Celkem 1 strana.
450 Kč

Co vás čeká?

V tomto online kurzu se s Dominikem Grohmannem naučíte upravovat korunu dospělých ovocných stromů citlivým řezem. Cílem je tedy upravit korunu tak, aby se strom ve zdraví dožil co nejvyššího věku, pravidelně plodil kvalitní ovoce a abychom stromy nemuseli řezat každý rok.

Naučíte se strom zmladit, díky čemuž získá více energie ze slunce, prosvětlit a zamezit tak prosychání větví, snížit pákové síly, čímž předejdete zlomení větví při nadúrodě. Budete vědět, kdy který řez použít a chybět nebude ani vysvětlení techniky a principů řezu.

Celý kurz probíhá formou video-lekcí, ve kterých se dozvíte vše, od teorie po konečnou praxi v terénu. Po zakoupení získáte doživotní přístup k tomuto online kurzu a pokud byste s ním nebyli spokojení, můžete ho do 14 dnů vrátit.

1. Lekce: Úvod

Nejprve si projdeme všechny základní pojmy, které budeme používat v kurzu. Dozvíte se např. co je to plodonosný obrost, výhon a vodní výhon, jak poznáte jednoleté přírůstky a také základy bezpečnosti při řezání stromů. V závěru lekce si ještě řekneme proč řezat ovocné stromy.

Základní pojmy
Popis stromu
Terminál a kosterní větve
Jednoleté přírůstky
Plodonosný obrost
Vlk - vodní výhon
Bezpečnost
Proč řezat stromy?

2. Lekce: Nářadí

Aby pro nás řezání bylo příjemnou prací a řezné rány se dobře hojily, musíme si vybrat kvalitní nástroje. S tím vám poradíme v této lekci. Pro to, abyste se naučili vše v tomto kurzu, vám však bude stačit pouze sadařská pilka, nůžky a žebřík.

Jak vybrat pilku
Nůžky
Broušení
Používat houseník?
Používat pinohu?
Žebřík
Desinfekce

3. Lekce: Technika řezu

Naučíte se řezat tak, abyste stromu co nejvíce ulehčili následné hojení ran. Dozvíte se, kudy prochází míza a jaký sklon řezu je proto nejvhodnější.

Úvod
Kde řezat
Jak sesazovat
Technika řezu
Více ran poblíž sebe
Hojení ran

4. Lekce: Principy a limity řezu

V této lekci si ukážeme jak strom prosvětlit, aby koruna předčasně neprosychala a také jak snížit pákové síly, které působí především v období plodnosti. Tím předejdeme tomu, aby tíha ovoce v období plodnosti nezlomila větve. Dozvíte se také jaká pravidla při řezání stromu dodržovat, abychom mu neublížili.

Úvod
Princip prosvětlování
Princip snižování pákových efektů
Limit velikosti a tvaru koruny
Limit velikosti řezných ran

5. Lekce: Termín řezu

V této lekci si odpovíme na otázky: Kdy je nejvhodnější řezat ovocné stromy? Může při zimním řezu poškodit řezné rány mráz? Jak je to s infekcí? Je vhodný letní řez?

Kdy ovocné stromy řezat?
Mráz
Infekce
Je vhodný letní řez?

6. Lekce: Udržovací a zmlazovací řez

Tématem této lekce je vysvětlit rozdíl mezi udržovacím a zmlazovacím řezem a kdy tyto řezy používat. Budete umět odhadnout, který řez je pro určitý strom vhodný.

Úvod
Udržovací řez
Zmlazovací řez
Který řez použít

7. Lekce: Identifikace stavu stromu

Naučíte se rozeznat, v jaké je strom kondici a jestli má cenu jej řezat či nikoliv. Poznáte jakou má vitalitu a v jakém stavu je jeho imunitní systém. Následně můžete zvolit ten nejvhodnější řez.

Pozorování přírůstků
Pozorování ran
Pozorování chorob

8. Lekce: Ukázky řezu

Toto je lekce ve které si ukážeme spoustu příkladů řezu od začátku až dokonce. Setkáte se jak s běžnými, tak nestandardními situacemi. Vše je vysvětleno velmi podrobně s barevným vyznačením větví.

Podrobný popis řezu jabloně
Letitá hrušeň - zmlazovací řez
Zákrsek jabloně - prosvětlení v dospělosti
Višeň - udržovací řez
Jabloň plná vlků
Stará slivoň - zmlazovací řez
Velká jabloň plná vlků

9. Lekce: Často kladené dotazy

Zatírat či nezatírat rány?
Jak vysadit nástupce?
450 Kč
Nahoru